Czym jest Marketing szeptany, WOMM (definicja buzz marketing)

Rośnij w siłę
Rośnij w siłę, Twoje życie może być jakie sobie wymarzysz (rozwój osobisty)
1 września, 2021
Konstruktywny
Konstruktywny dialog i konstruktywna krytyka
1 września, 2021

Czym jest Marketing szeptany, WOMM (definicja buzz marketing)

Marketing szeptany
Marketing szeptany

W dzisiejszych czasach można śmiało powiedzieć, że reklama to podstawa handlu. Rozpoznawalna marka oraz dobra opinia to jest niemal połowa sukcesu. Dlatego właśnie reklamy są tak wszechobecne. Nie zawsze są to jednak promowania wprost, takie jak poprzez billboardy, kampanie w telewizji lub ulotki. Czasem są to nieoczywiste działania, jednym z przykładów jest marketing szeptany. To skomplikowana i wymagająca dużego doświadczenia reklama dla przedsiębiorstwa, która rozwinęła się oraz zaczęła być masowo wykorzystywana wraz z postępem technologicznym. Prowadzona w odpowiedni sposób może przynieść wiele korzyści.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest Marketing szeptany

Marketing szeptany to wszelkie działania promocyjne mające na celu szerzyć dobrą opinię oraz pozytywne informacje o danej marce. Obecnie są wykorzystywane do tego środki masowego przekazu. Najwięcej reklam jest w internecie. Mogą to być opinie influencerek oraz celebrytów. W celu reklamy tworzy się posty sponsorowane, lokowania produktu w filmie albo po prostu zdjęcia promocyjne. Grupą docelową prowadzonego marketingu w taki sposób są w większości dzieci oraz młode osoby. Sławni ludzie zapewniają o jakości oraz skuteczności danego produktu, co zachęca ich fanów do zakupu. Kolejnym przykładem promocji w sieci jest wystawianie pozytywnych opinii w google, ale również na różnych forach informacyjnych. Ludzie widząc przychylne opinie oraz polecenia, są przekonani do przejrzenia oferty danego przedsiębiorstwa. Kiedyś klienci mogli bazować tylko na doświadczeniu znajomych, teraz mają dostęp do dużo większej bazy informacji o danej marce. Co na pewno jest korzystniejsze i pozwala na zebraniu różnych danych oraz doświadczeń. Można szybko zweryfikować nie tylko jakość za oferowaną cenę, ale również sposób realizacji zamówień przez daną firmę. Marketing szeptany mimo wszystko jest bardzo tanią oraz skuteczną formą promocji. Szczególnie jeśli chodzi o tak wielkie zasięgi za małą cenę.

Marketing Szeptany – przykłady

Jest takie słynne powiedzenie “nieważne co mówią, ważne że mówią”. Nie można się z nim zgodzić, jeśli chodzi o opinię prowadzonej działalności gospodarczej. Zła renoma może doprowadzić do spadku sprzedaży, albo nawet upadku firmy. Gwarancją sukcesu jest powszechna społecznie pozytywna informacja o produktach oraz usługach. Z tego właśnie względu topowe marki bardzo dbają o PR. Zatrudniają oni specjalistów, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie marketingu. W celach polepszenia wizerunku firmy, oprócz ich promowania, są prowadzone różnego rodzaju kampanie pro społeczne albo ekologiczne. Wszystkie zachęcenia do wybrania danego sklepu przyczyniają się do sukcesu przedsiębiorstwa. Co prawda są również sposoby na prowadzenie marketingu szeptanego w sposób kontrowersyjny oraz szokujący. Jednak jest on często nieprzewidywalny w swoich skutkach. Prawie zawsze przynosi z jednej strony małą liczbę zainteresowanych, a z drugiej strony sporo osób zniesmaczonych i negatywnie zszokowanych możliwych konsumentów. Stosując takie formy reklamy trzeba przygotować się na nieprzychylne opinie oraz publiczną krytykę. Można liczyć na to, że niesmak przeminie, a sława pozostanie. Jednak to zajmie sporo czasu, zanim osiągnie się znowu dobrą pozycję na rynku.

Marketing szeptany musi być dopasowany do grona potencjalnych konsumentów. Może ono zależeć od wieku, zainteresowań, podejmowanej pracy oraz stylu życia klientów. Jest to bardzo prosta zasada. Promując produkt dla nastolatków, najlepszy rozgłos będą miały promocje w social mediach, a najlepiej jeśli będą prowadzone przez popularnych influencerów. Natomiast jeśli grupą docelową są osoby starsze lepiej wybrać starsze środki przekazu. Radio, gazeta oraz telewizja to ich ulubione źródła informacji. Budzą w nich zaufanie, a usłyszane słowa praktycznie zawsze utożsamiają z prawdą. Użytkownicy internetu są bardziej czujni i filtrują podane informację. Przesiewają oni dostępne dane, ponieważ od początku istnienia sieci pojawiają się w niej kłamstwa. Należy zachować szczególną czujność oraz nie szerzyć dezinformacji, ponieważ w dzisiejszych czasach może być to bardzo szybko zweryfikowane. Próba koloryzacji rzeczywistości zapewnia plusy przez krótki moment, a później firma spotyka się z ogromną falą krytyki. Przykra opinia ciągnie się za przedsiębiorcą przez dłuższy czas. Nie jest łatwo naprostować stracone zaufanie klientów. Na pewno nie jest to dobrą promocją dla jakiegokolwiek biznesu.

Buzz Marketing i social media

Kiedyś marketing szeptany miał bardzo mały, lokalny zasięg. Był bardzo ciężki do opanowania oraz zaplanowania. Polegał on na przekazywaniu pozytywnych opinii między ludźmi. Często szedł on z jakością oferowanych usług. Dopiero wraz z rewolucją technologiczną rozwinął się marketing szeptany. Najpierw pojawił się druk, a co za tym idzie prasa. W gazetach zaczęto umieszczać oprócz zwykłych reklam, również opinie oraz polecenie produktów. Później pojawiło się radio. Następnie telewizja weszła do użytku codziennego. Nie chodzi tu o typowe spoty reklamowe, ponieważ nie na tym polega marketing szeptany. Ale o drobne wstawki, na przykład w serialach przebitki na dany promowany produkt. Choćby pokazanie, że aktor korzysta z usług tego przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem technologicznym rozwinęły się również różne sposoby promocji. To przyczyniło się do tak szerokiego zastosowania oraz skuteczności marketingu szeptanego.

Rodzaje marketingu szeptanego

Marketing szeptany ma wiele form. Nie ma jednego, określonego sposobu na promowanie firmy. Jeden z rodzajów takiej reklamy to product seeding, czyli dostarczanie danej grupie osób naszego produktu. Może to być rozdawanie próbek potencjalnym konsumentom, albo przesyłanie influencerem paczek PR-owych. Fani sławnych osób zostaną przez nie zachęceni do zrobienia zakupów w danym sklepie. Usłyszą oni od ludzi niezwiązanych bezpośrednio z firmą pozytywną opinie. Może to być wymiana barterowa, albo za pieniądze.

Niezależnie od umowy jest to tania, ale bardzo skuteczna reklama. Następnym przykładem jest community marketing, polega on na zaangażowanie klientów w aktywną rozmowę. Do tego rodzaju reklamy często są wykorzystywane social media oraz fora internetowe. Trendsetting, natomiast jest zawsze powiązany ze sławnymi ludźmi. Promocje prowadzą tak zwani trendsetterzy, są to ambasadorzy danej marki. Stanowią oni twarz danego przedsiębiorstwa oraz często dostają umowy na dłuższy okres współpracy. Popularni ludzie wykorzystują swoją pozytywną opinię do promocji marki, są oni często z nią wręcz utożsamiani. Cause related marketing jest najbardziej nietypowym rodzajem marketingu. Promocja nie skupia się na przedstawieniu oferowanych produktów lub usług. Głównym celem jest wsparcie określonego celu.

Może to być promowanie ekologii, albo wspieranie biednych lub prowadzenie aukcji charytatywnych. Pokazanie zaangażowania w społeczne problemy chwyta za serca konsumentów. Ocieplenie oraz wzmocnienie wizerunku firmy wspiera wzrost sprzedaży. Ludzie wybierając daną firmę, mają poczucie udzielania pomocy potrzebującym oraz zmieniania świata na lepsze. Jest to na pewno bardzo ciekawa oraz sprytna forma marketingu. Kto nie chciałby wspierać producentów, którzy mają taki sam cel, albo troszczą się o wspólne dobro? Przy tak ogromnym sukcesie internetu nie mogło zabraknąć promocji, w której sami klienci będą przesyłać sobie informacje o danych firmach. To właśnie nazywa się viral marketing.

Word of mouth marketing WOMM

Go viral z angielskiego oznacza stać się czymś znanym globalnie, popularnym na całym świecie. Ten sposób reklamy polega na tworzeniu memów, śmiesznych filmików, niekonwencjonalnych spotów reklamowych, może być to również chwytliwy slogan reklamowy. Potencjalni konsumenci będą sami przesyłać między sobą te informację. Firma zyska popularność oraz zainteresowanie społeczne, niewielkim nakładem pracy. To zadziwiające, że można przekonać klientów do bezinteresownego promowania przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane tym że, ludzie kochają przesyłać sobie śmieszne filmiki oraz bardzo zabawne memy. Można zauważyć, że rodzajów marketingu szeptanego jest wiele. To od nas zależy, który wybierzemy. Musi być on dopasowany nie tylko do rodzaju prowadzonej działalności, ale również do grupy docelowej oraz charakteru przedsiębiorstwa. Wiele jeszcze przed nami jeśli chodzi o reklamowanie firm, wraz z postępem technologicznym powstaną nowe, zadziwiające sposoby reklamowania się.

Śmiało można powiedzieć, że marketing szeptany jest to jeden z najbardziej skutecznych rodzajów promocji. Dobry wizerunek firmy w dzisiejszych czasach daje ogromne możliwości rozwoju. Istnieje wiele popularnych marek, które swój sukces zawdzięczają raczej potędze reklamy, niż jakości oferowanych usług lub produktów. Dzieje się to z powodu panującej mody na sławne loga, znaki towarowe oraz zachęcenia przez idoli. Nie można do tego podchodzić negatywnie, jednak trzeba zachować odpowiednią czujność. Informacje w internecie często mijają się z prawdą, ale również mogą ulec szybkiej weryfikacji. Dlatego okłamywanie przyszłych klientów oraz budowanie wizerunku na kłamstwach, nie wróży żadnemu przedsiębiorcy udanej kariery. W celu dobrej promocji należy odpowiednio dobierać sposoby promocji oraz uważnie śledzić, zmieniające się w zawrotnym tempie trendy. Marketing należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem oraz z dalekosiężnymi planami. Każdy specjalista potrafi przewidzieć jaka duża będzie reakcja na daną reklamę.

Firma musi być odpowiednio przygotowana na wzrost sprzedaży. Dlatego w dziale marketingu powinny znajdować się osoby z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. Co prawda nawet oni nie są do końca przygotowani na śmieszne pomyłki albo zdarzenia losowe, które mogą przyczynić się do sukcesu. Niezależnie od wybranego rodzaju marketingu szeptanego przez firmę, należy pamiętać, że w internecie jest to nowy rodzaj promocji. Zawiera on co prawda podstawy działania reklamy, jednak wciąż pozostaje zmienny oraz czasami nawet przypadkowy. Jednak jest on niezwykle skuteczny w porównaniu do ceny za oferowaną reklamę. Bardzo często za niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie dotrzeć do ogromnej rzeszy potencjalnych konsumentów.

Marketing wirusowy w mediach społecznościowych to nie tylko content. Musi być tutaj dodatkowo prowadzony buzz marketing i staranne pozycjonowanie, czyli wizerunek marki musi powodować konwertujący ruch na stronie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport