Marketing mix. Koncepcja 7p, 4p 4c i inne

CPA marketing, co to i jak zarobić 100 zł
CPA marketing, zarabianie + metody na kliknięcia afiliacyjne (definicja cost per action)
21 maja, 2021
marketing 4p
Zasada 4p, koncepcja marketing mix
24 maja, 2021

Marketing mix. Koncepcja 7p, 4p 4c i inne

marketing mix

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę

Co to jest Marketing Mix?

Marketing mix obejmuje wiele obszarów zainteresowania jako część kompleksowego planu marketingowego. Termin często odnosi się do wspólnej klasyfikacji, która rozpoczęła się jako cztery P: produkt, cena, miejsce docelowe i promocja (ang product, place, promotion, price).

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Więc odpowiadając na pytanie co to marketing mix miej na uwadze, że skuteczny marketing dotyka wielu różnych obszarów, a nie skupia się na jednym przesłaniu. Takie postępowanie pomaga dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a pamiętając o czterech P (4p), specjaliści od marketingu są w stanie lepiej skupić się na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie. 

Skoncentrowanie się na marketing mix pomaga organizacjom w podejmowaniu strategicznych decyzji przy wprowadzaniu nowych produktów lub modyfikowaniu istniejących produktów.

Marketing mix 4p, co trzeba pamiętać

  • Marketing mix często odnosi się do 4P: produktu, ceny, miejsca docelowego i promocji E. Jerome McCarthy’ego (ur. 1928- zm 2015).
  • Różne elementy marketingu mix działają w połączeniu ze sobą.
  • Marketingowe kombinacje ukierunkowane na klienta obejmują skupienie się na klientach w ich podejściu.
marketing mix

Elementy marketingu mix

Klasyfikacja 4p do opracowania skutecznej strategii marketingowej została po raz pierwszy wprowadzona w 1960 r. Przez profesora marketingu i autora E. Jerome McCarthy. 

W zależności od branży i celu planu marketingowego, menedżerowie ds. marketingu mogą przyjąć różne podejścia do każdej kategorii do której należą narzędzia marketingu mix. Każdy element można zbadać niezależnie, ale w praktyce często są one od siebie zależne. 

Więc czym charakteryzują się 4 instrumenty marketingu mix:

Produkt

Oznacza to przedmiot lub usługę zaprojektowaną w celu zaspokojenia potrzeb i pragnień klientów. Aby skutecznie wprowadzać na rynek produkt lub usługę, ważne jest, aby określić, co odróżnia go od konkurencyjnych produktów lub usług. Ważne jest również ustalenie, czy inne produkty lub usługi mogą być sprzedawane w połączeniu z nimi.

Cena

Cena sprzedaży produktu odzwierciedla, ile konsumenci są skłonni za niego zapłacić. Specjaliści od marketingu muszą wziąć pod uwagę koszty związane z badaniami i rozwojem, produkcją, marketingiem i dystrybucją – inaczej określane jako ceny oparte na kosztach. Ceny oparte głównie na jakości lub wartości postrzeganej przez konsumentów nazywane są cenami opartymi na wartości.

Umieszczenie, miejsce

Przy określaniu obszarów dystrybucji należy wziąć pod uwagę rodzaj sprzedawanego produktu. Podstawowe produkty konsumenckie, takie jak towary papierowe, są często łatwo dostępne w wielu sklepach. Jednak produkty konsumenckie premium są zazwyczaj dostępne tylko w wybranych sklepach. Inną kwestią jest to, czy umieścić produkt w sklepie stacjonarnym, w internecie, czy w obu przypadkach.

Promocja

Wspólne kampanie marketingowe nazywane są również mieszanką promocyjną. Działania mogą obejmować reklamę, promocję sprzedaży, sprzedaż osobistą i public relations. 

Kluczową kwestią jest budżet przeznaczony na marketing mix. Specjaliści od marketingu starannie konstruują przekaz, który często zawiera szczegóły z pozostałych trzech P, gdy próbują dotrzeć do ich docelowych odbiorców . Istotne jest również określenie najlepszych mediów do przekazywania przekazu oraz decyzje dotyczące częstotliwości przekazu.

Ceny oparte na wartości odgrywają kluczową rolę w produktach, które są uważane za symbole statusu.

Marketing mix przykład

Nie każdy marketing koncentruje się na produkcie. Firmy zajmujące się obsługą klienta różnią się zasadniczo od tych, które opierają się głównie na produktach fizycznych, dlatego często przyjmują podejście zorientowane na klienta, które obejmuje dodatkowe elementy w celu zaspokojenia ich wyjątkowych potrzeb.

Z tych powodów strategia marketingowa marketing mix musi być dokładnie przemyślana.

Trzy dodatkowe P powiązane z tego typu marketingowym mixem mogą obejmować ludzi, proces i dowody fizyczne. Ludzie odnoszą się do pracowników, którzy reprezentują firmę, gdy wchodzą w interakcje z klientami. 

Proces reprezentuje metodę lub przepływ świadczenia usług klientom i często obejmuje monitorowanie wydajności usług w celu uzyskania satysfakcji klienta. 

Fizyczne dowody odnoszą się do obszaru lub przestrzeni, w której przedstawiciele firmy i klienci wchodzą w interakcję. Dodatkowo może to być spójność marki, czy oznakowanie i branding.

Ponadto marketerzy często badają konsumentów, którzy często będą wpływać na strategie związane z usługami lub produktami. Wymaga to również strategii komunikowania się z konsumentami w zakresie pozyskiwania informacji zwrotnej i określenia rodzaju poszukiwanej informacji zwrotnej, np poprzez kanały dystrybucji.

Marketing tradycyjnie zaczyna się od rozpoznania potrzeb konsumentów, a kończy wraz z dostarczeniem i promocją końcowego produktu lub usługi. Marketing zorientowany na konsumenta jest bardziej cykliczny. Celem jest ponowna ocena potrzeb klientów, częsta komunikacja i opracowywanie strategii budowania lojalności klientów.

Marketing mix elementy

Więc jeśli interesuje Ciebie tematyka strategii marketingowej i jakie działania marketingowe warto podjąć zachęcam do przeczytania innych wpisów z tej tematyki:

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs pewności siebie

Czy mix marketingowy to właściwa koncepcja

Każde przedsiębiorstwo może skorzystać zdobywając świadectwo materialne. Właściwa kompozycja marketingowa pozwala zaspokajać podstawowe zachcianki na swój produkt.

Na koniec mam do Ciebie pytanie. Co jest Twoim zdaniem najważniejsze u Ciebie w firmie? People, process czy physical evidence? Co może stanowić główny wydatek aby nabywca dostrzegał rynkowe plusy? A także jak najlepiej kreować popyt i podaż?

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!