Usługi VPN -co to jest, jak działa i do czego służy?

Czy dyscyplina może zmienić życie? (przykłady, definicja)
4 lutego, 2023
Archetypy Junga
Archetypy Junga i nieświadomość zbiorowa (psychologia analityczna, przykłady, definicja)
4 lutego, 2023

Usługi VPN -co to jest, jak działa i do czego służy?

Usługi VPN

Jak działają usługi VPN?

VPN to specjalny program, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika podczas przeglądania Internetu i zapewnienie mu anonimowości. Osoba przeglądająca Internet korzysta ze specjalnego tunelu, który pełni rolę prywatnej sieci. W ten sposób VPN chroni lokalizację użytkownika i zapewnia mu bezpieczeństwo przed potencjalnym atakiem ze strony postronnych osób. Program działa w tle i na bieżąco szyfruje przekazywane dane. Ruchy wykonywane przez użytkownika stają się niewidoczne dla różnych instytucji wyłudzających dane.

Aktualnie VPN to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę swoich danych osobowych w przestrzeni Internetu. Użytkownik w prosty sposób znacząco poprawia swoje bezpieczeństwa. Warto tutaj wspomnieć, iż większość z takich programów automatycznie uruchamia się podczas korzystania z danego urządzenia.

VPN to program, który bez problemu zainstalujemy na komputerze i telefonach komórkowych z odpowiednim systemem operacyjnym. Specjalny program do zmiany lokalizacji daje więcej korzyści, niż tylko zwiększona anonimowość. Użytkownicy korzystając z wirtualnej sieci prywatnej są w stanie ominąć różne ograniczenia napotykane w przestrzeni Internetu. Do takich ograniczeń zalicza się cenzura, która pojawia się w przypadku niektórych krajów. Przykładem są popularne portale społecznościowe i aplikacje mobilne, które w niektórych krajach są zabronione. Wirtualna sieć prywatna jest w stanie zmienić lokalizację użytkownika na inny kraj i umożliwić mu odwiedziny na danym medium społecznościowym.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od trzech angielskich słów Virtual Private Network. W tłumaczeniu skrót należy interpretować jako wirtualną sieć prywatną. Popularne programy VPN oferują najczęściej kilka takich sieci prywatnych, które pozwalają na zmianę lokalizacji. W ten sposób użytkownik korzystający z sieci w Polsce staje się anonimowy.

W przestrzeni Internetu dana osoba może posiadać lokalizacją na terenie dowolnego kraju. Dane wysyłane poprzez sieć prywatną są lepiej zabezpieczone i ukryte. Aktualnie w sieci istnieje wiele zagrożeń, które nieświadomie wyłudzają najróżniejsze dane od internautów. VPN to program, który ukrywa dane prywatne i chroni użytkownika przed jego zlokalizowaniem.

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy znajdujemy się w miejscach publicznych. Nierzadko przebywając na lotnisku, dworcu lub restauracji podejmujemy decyzję o tym, aby podłączyć się do publicznej sieci. Podłączenie się do publicznej sieci niesie liczne zagrożenia, które nieświadomie na siebie ściągamy. Sieci publiczne są często nieodpowiednie zabezpieczone i zwiększają ryzyko ataku na nasze urządzenie.

Korzystając z takiej sieci narażamy się na to, iż nasze wiadomości, hasła lub prywatne zdjęcia staną się widoczne dla nieprzyjaznych nam osób. Hakerzy często wykorzystują takie dane do tego, aby szantażować daną osobę lub okraść ją. Kradzież danych osobowych to jedno z częściej popełnianych przestępstw w obecnych czasach.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy postronna osoba dostanie hasła do naszych mediów społecznościowych. W ten sposób wyciekną nasze poufne rozmowy, które przydadzą się drugiej stronie do szantażowania nas. Równie niebezpieczne jest uzyskanie dostępu do konta bankowego, gdzie następnie złodziej kradnie oszczędności naszego życia. W tym wypadku usługa VPN jest w stanie znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszego urządzenia, ukryć lokalizację, hasła i pozostałe poufne dane zapisane na dysku. Dane przekazywane przez sieć publiczną będą należycie zaszyfrowane, a inne osoby nie określą naszego położenia.

Gdzie wykorzystuje się wirtualne sieci prywatne?

Ochrona poufnych danych jest kluczowa w przypadku najróżniejszych instytucji. Każdego dnia w bankach, korporacjach lub instytucjach państwowych są pozostawiane dane personalne ludzi, które powinny być należycie zabezpieczone. W przypadku takich instytucji należy dopilnować, aby dane nie trafiły w niepowołane ręce.

W ochronie takich danych są pomocne rozwiązania oparte o wirtualne sieci prywatne. VPN jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo klientów i ochronić ich dane personalne. Przedsiębiorstwa często decydują się na to, aby ich pracownicy pracowali przy wykorzystaniu VPN zdalnie z domu. Ten wymóg jest podyktowany tym, iż pracownicy zdalni mogą korzystać z niezabezpieczonych sieci. W ten sposób firma zwiększa poziom ochrony i unika potencjalnego zagrożenia ze strony hakerów. Dla lepszego działania ochrony w formie VPN wskazane jest, aby sieć była sprawna. Niestety w przypadku słabszego połączenia z Internetem praca oprogramowania może zostać zakłócona.

VPN to idealne rozwiązanie dla poważnych instytucji i zwykłych osób. Korzystając z VPN zwiększymy poziom swojego bezpieczeństwa w miejscach, gdzie jesteśmy zmuszeni podłączyć się do sieci publicznej. Adres naszego urządzenia zostanie ukryty, a IP ulegnie zmianie. Wspomniany adres IP to specjalny identyfikator, który jest przypisywany do danego urządzenia. IP to ciąg cyfr, które są w stanie pomóc przy weryfikacji tożsamości danej osoby i jej zlokalizowania. VPN szyfruje te dane i jednocześnie zmienia numer IP. Jest to skuteczna ochrona dla osób indywidualnych, które nie chcą być nieustannie inwigilowane w sieci. Ich poziom prywatności znacząco wzrasta, a strony internetowe nie są w stanie śledzić poczynania poszczególnych internautów. Wirtualna sieć prywatna to skuteczny sposób na ominięcie cenzury, agentami rządowymi i dostawcami najróżniejszych usług.

W przypadku takich krajów jak Chiny będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z ulubionych serwisów społecznościowych. Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre strony internetowe posiadają ograniczenia związane z wyświetlaną treścią, które ukazują się w zależności od lokalizacji danego użytkownika. Przykładem takiego działania są platformy VOD, gdzie dostęp do niektórych filmów jest jedynie na określonym obszarze.

Jaki VPN wybrać w Polsce?

W Polsce internauci posiadają kilka opcji przy wyborze odpowiedniego programu oferującego VPN. Na starcie należy zaznaczyć, iż dostępne powszechnie bezpłatne usługi VPN znacząco odbiegają od płatnych rozwiązań. Oferowanie niezawodnej ochrony wiąże się ponoszeniem kosztów, które należy ponieść. Firmy tworzące oprogramowanie potrzebują dochodów na utrzymanie swojej działalności i świadczenie odpowiednich usług na wysokim poziomie. Z tego powodu najlepiej wybrać program VPN z górnej półki, który jest sprawdzony i oferuje duży wybór przy lokalizacji prywatnej sieci.

Osoby korzystające z płatnego antywirusa często posiadają opcję na dokupienie usługi VPN. Niestety niektórzy producenci programów antywirusowych nie przykładają się przy tworzeniu VPN. W tej sytuacji najlepiej wybrać usługę od firmy, która specjalizuje się w świadczenie usług VPN. Szeroką ochronę posiada w tym zakresie ExpressVPN, który daje dostęp do licznych funkcji. Z pomocą programu możemy przeglądać bezpiecznie Internet w trakcie podróży, oglądać polską telewizję i ukryjemy swój adres IP. ExpressVPN możemy bezpłatnie wypróbować na swoim urządzeniu, a następnie wykupić płatną subskrypcję. Koszt wykupienia usługi VPN jest różny i zależy od danego producenta. Aktualnie w Polsce porządny VPN to wydatek, który oscyluje w okolicy od piętnastu do pięćdziesięciu złotych w skali miesiąca.

Jakie korzyści wynikają z używania VPN?

Używanie VPN zapewnia zwiększoną ochronę podczas surfowania po sieci. Uruchamiając VPN stajemy się anonimowi i chronimy swoją prywatność. Aktualnie jest to niezwykle ważne, gdyż  strony www i wyszukiwarki internetowe często śledzą poczynania internautów. Lista korzyści jest znacznie dłuższa i instalując VPN unikamy licznych blokad oraz cenzury w sieci. W przypadku blokad najczęściej są to ograniczenia związane z oglądaniem danego materiału. Cenzura z kolei najczęściej jest stosowana przez państwa, gdzie wolność słowa jest traktowana wybiórczo.

VPN pozwala pokonać napotkane ograniczenia i umożliwić użytkownikowi dotarcie do interesujących go treści w Internecie. VPN to skuteczna ochrona, która zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa na komputerze lub telefonie komórkowym. Warto tutaj pamiętać, aby zawsze wybierać takich dostawców oprogramowania, którzy są godni zaufania. VPN to usługa, gdzie firma musi wykazać się olbrzymią odpowiedzialnością. Prywatność użytkowników jest w rękach takiego przedsiębiorstwa, którego celem jest ochrona ich danych.

Mankamentem takiego oprogramowania może być fakt, iż niekiedy po jego instalacji urządzenia zaczyna wolniej pracować. W tym wypadku często prędkość pracy danego urządzenia jest spowodowane jego wiekiem lub nadmiernym zużyciem. Najnowsze urządzenia bezproblemowo współpracują z programem VPN i umożliwiają jego pracę w tle. Aktualnie VPN to skutecznie rozwiązanie, które szyfruje dane, zmienia lokalizację i chroni naszą prywatność. Każdego dnia w sieci powstają nowe zagrożenia, które są w stanie wykorzystać chwilę nieuwagi użytkowników Internetu. VPN chroni internautów, ich dane osobowe i przechowywane pliki przed niepowołanym dostępem. Należy jednak pamiętać, aby dostawca usługi VPN był sprawdzony i wzbudzał powszechne zaufanie wśród klientów.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Usługi VPN -co to jest, jak działa i do czego służy? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Czy VPN powinien być włączony?

To zależy od sytuacji. VPN może być bardzo pomocny w zapewnieniu dodatkowej ochrony i prywatności przy korzystaniu z internetu. Warto aby był włączony w szczególności wtedy, gdy korzystasz z sieci publicznej, takiej jak w kawiarni internetowej, hotelu czy restauracji. Może również ochronić Cię przed osobami trzecimi, które próbują przechwycić Twoje dane, takie jak hasła do kont bankowych. Jeśli jesteś w niebezpiecznym lub potencjalnie niebezpiecznym środowisku sieciowym, sugerujemy włączyć VPN.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)