Typy klientów (jak sprzedawać i lepiej rozumieć, przykłady, definicja)

Vespa, Skuter Który Odmienił Włochy Po Wojnie (Enrico Piaggio Historia Życiorys)
Historia Twórcy Vespy (Vespa Piaggio Życiorys)
14 lutego, 2023
Jak Andrew Carnegie Stał Się Najbogatszym Człowiekiem Na Świecie (smutna historia)
14 lutego, 2023

Typy klientów (jak sprzedawać i lepiej rozumieć, przykłady, definicja)

Typy klientów

Typy klientów (jak sprzedawać i lepiej rozumieć, przykłady, definicja)

Istnieją różne sposoby klasyfikacji klientów w zależności od branży i kontekstu. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych typów klientów:

 1. Klienci lojalni – to klienci, którzy często i regularnie korzystają z usług danego przedsiębiorstwa, ponieważ są zadowoleni z jakości usług i dobrej obsługi klienta.
 2. Klienci wymagający – to klienci, którzy mają wysokie oczekiwania co do jakości usług i obsługi klienta i są skłonni zmienić usługodawcę, jeśli ich oczekiwania nie są spełnione.
 3. Klienci impulsywni – to klienci, którzy podejmują decyzje zakupowe impulsywnie, często na podstawie chwilowej potrzeby lub nastroju.
 4. Klienci badający – to klienci, którzy dokładnie badają oferty różnych usługodawców przed podjęciem decyzji zakupowej.
 5. Klienci lojalni cenowo – to klienci, którzy wybierają dany produkt lub usługę głównie ze względu na niską cenę.
 6. Klienci ekskluzywni – to klienci, którzy szukają wysokiej jakości usług i produktów, które są zarezerwowane dla elitarnych grup.
 7. Klienci negocjujący – to klienci, którzy są skłonni do negocjacji w celu uzyskania lepszych warunków i cen.
 8. Klienci początkujący – to klienci, którzy dopiero zaczynają korzystać z danej usługi lub produktu i potrzebują pomocy i wsparcia, aby poznać funkcjonalności i korzyści.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Kto to jest trudny klient?

Trudny klient to klient, który sprawia trudności w obsłudze lub komunikacji, z różnych powodów. Przyczyną takiego zachowania klienta może być jego brak zadowolenia z usługi lub produktu, niska jakość obsługi klienta, różnice kulturowe, problemy osobiste klienta, a także wiele innych czynników.

Przykładowe zachowania trudnych klientów to:

 • agresywność i obrażanie pracowników,
 • narzekanie na wszystko i ciągłe szukanie błędów,
 • brak jasnych wymagań lub stałe zmienianie wymagań,
 • brak zrozumienia dla stanowiska pracownika,
 • skłonność do nacisków i szantażu,
 • podejmowanie działań, które utrudniają lub uniemożliwiają pracę pracowników.

Ważne jest, aby pracownicy umieli radzić sobie z trudnymi klientami, zachowując profesjonalizm i empatię, a jednocześnie egzekwując swoje granice i respektując zasady organizacji. Często pomocne jest zapewnienie szkoleń dla pracowników, aby byli przygotowani na obsługę trudnych klientów i umieli radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Reklama:

sklep internetowy ecommerce seo sem reklama

Jakie są potrzeby klientów?

Potrzeby klientów mogą się różnić w zależności od branży, rodzaju produktów lub usług oraz od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej osoby. Ogólnie jednak, można wyróżnić kilka podstawowych potrzeb, które klienci często mają:

 1. Produkty/usługi wysokiej jakości – Klienci oczekują, że produkty lub usługi, które kupują, będą wykonane z wysokiej jakości materiałów, będą trwałe i spełnią ich oczekiwania.
 2. Dostępność i łatwość korzystania z produktów/usług – Klienci oczekują, że produkty lub usługi będą łatwe w użyciu i będą dostępne w sposób, który odpowiada ich potrzebom, np. w przypadku sklepów internetowych – dostępność produktów i szybka dostawa.
 3. Obsługa klienta – Klienci oczekują, że będą traktowani uprzejmie i z szacunkiem, a także, że ich problemy i pytania zostaną szybko rozwiązane.
 4. Dostępność informacji – Klienci oczekują, że będą mieli dostęp do jasnych i dokładnych informacji o produktach lub usługach, które chcą kupić, takich jak cena, specyfikacja i opinie innych klientów.
 5. Cena – Klienci zazwyczaj porównują ceny różnych produktów i usług, i oczekują, że będą one w rozsądnej relacji do ich jakości i wartości.
 6. Indywidualne potrzeby i preferencje – Klienci często mają indywidualne potrzeby i preferencje, które muszą być uwzględnione przez sprzedawcę, np. wybór odpowiedniego rozmiaru czy koloru produktu.

Warto podkreślić, że te potrzeby mogą się zmieniać w zależności od branży, a także w zależności od indywidualnych preferencji klienta. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy starali się jak najlepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów, aby móc zapewnić im odpowiednie produkty i usługi.

Jak stworzyć profil idealnego klienta?

Aby stworzyć profil idealnego klienta, należy przeprowadzić badanie rynku, analizę konkurencji oraz zrozumieć swoje dotychczasowe doświadczenia z klientami. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które pomogą w stworzeniu profilu idealnego klienta:

 1. Zbieranie danych demograficznych: W pierwszej kolejności warto zbadać demografię swojej grupy docelowej, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny. Warto również zbadać ich styl życia, hobby, zainteresowania, marzenia i cele.
 2. Zdefiniowanie problemów, które chcemy rozwiązać: Ważne jest, aby zrozumieć, jakie problemy nasza oferta może rozwiązać i dla kogo. To pomoże nam określić, kto jest naszym idealnym klientem.
 3. Analiza konkurencji: Warto zbadać, kto jest konkurencją naszej oferty, jakie są ich grupy docelowe i w jaki sposób przyciągają klientów. To pomoże nam lepiej zrozumieć, co musimy zrobić, aby przyciągnąć naszych klientów.
 4. Budowanie wizji: Warto stworzyć wizję naszego idealnego klienta, która będzie łączyła jego demografię, problemy, które chce rozwiązać oraz naszą ofertę. To pozwoli nam dokładniej zrozumieć, kim jest nasz idealny klient i jakie są jego potrzeby.
 5. Analiza dotychczasowych klientów: Warto przeanalizować dotychczasowych klientów, z którymi mieliśmy do czynienia, aby zrozumieć, jakie były ich potrzeby, co przyciągało ich do naszej oferty oraz co moglibyśmy zmienić, aby nasza oferta była jeszcze lepiej dopasowana do ich potrzeb.
 6. Budowanie wizualnego wizerunku: Na podstawie zebranych informacji należy stworzyć wizualny wizerunek naszego idealnego klienta, uwzględniając jego demografię, potrzeby, problemy oraz styl życia. To pozwoli nam lepiej zrozumieć, kim jest nasz idealny klient i jakie są jego potrzeby.

Stworzenie profilu idealnego klienta jest ważne, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dokładniej dopasować swoją ofertę do ich potrzeb. Pozwala to skuteczniej przyciągać i zatrzymywać klientów, a także osiągać lepsze wyniki biznesowe.

Transkrypt filmu pt. 4 Typy klientów

Dzisiaj bardzo fajny materiał, w sumie jak zawsze (hihihi), który pomoże Tobie tworzyć lepsze oferty, lepsze opisy, więcej sprzedawać i pozwoli zrozumieć psychologię klienta. Opiszę tutaj 4 rodzaje klientów. Z tej strony Rafał Szrajnert, właściciel agencji marketingowo-reklamowej. I dzisiaj zapraszam na ten film!

Typy klientów (jak sprzedawać i lepiej rozumieć, przykłady, definicja) 1

Rodzaje klientów

Więc 4 typy klientów. Oczywiście jeśli chcesz coś dodać to napisz w komentarzu, ale dla mnie są to takie „core” czyli podstawy od których zawsze zaczynamy rozumienie sprzedaży. A przy okazji, jeśli masz jakieś ciekawe przykłady z kontaktu z którymś z nich to daj mi znać pod filmem, lubię czytać komentarze „prosto z pola bitwy” i obserwować co się dzieje w każdej branży.

Więc pierwszy typ to Tani klienci: Bardzo wymagający i kupują wyłącznie po cenie – nie cenią sobie samej wartości. Patrzą tylko co jest tańsze. Wiesz jacy są, dostajesz telefon i jest pytanie „po ile to?”, nieważne co odpowiesz zawsze będzie za drogo a nawet do końca nie znają oferty, albo to Co Ty robisz. Teraz powiem Ci jak to wygląda na przykład u nas przy tego typu osobach. Dzwoni telefon, ring ring, Państwo zajmujecie się SEO i pozycjonowaniem? – tak; a po ile to robicie.

W tym momencie jest takie WTF, nawet nie wiemy co to za strona, co to za branża, kim są konkurenci i jakie domeny. Jeśli podajemy przykładowe pakiety to wiesz co jest… hahah. No ale dobra, jest jeszcze drugi typ klienta. Ten już podaje kilku konkurentów. Robimy badanie, widzimy że konkurent ma zaindeksowane w google na przykład 1000 stron, czy wpisów na blogu i ten klient chce być taki sam jak on. Jasne, tylko że posiada 5 stron. Więc trzeba zrobić 995, bo każda strona odpowiada innej frazie kluczowej.

Plus do tego inne działania i link building. Przy tego typu liczbie contentu… to na prawdę olbrzymia ilość. Ktoś musi je napisać. Nieważne czy nasi copywriterzy, czy klient sam będzie pisał albo kogoś znajdzie a my tylko wyślemy wytyczne optymalizacyjne i plan contentu. Napisanie długiego artykułu na 2000-3000 słów to wiele godzin pracy człowieka. I tu nic nie zrobisz z takim klientem, on jest po prostu tani i ma taką mentalność. To ten sam który idzie do sklepu, nawet nie patrzy na metkę i pyta się „ile z tego pan opuści”.

Chodźmy dalej. Kolejny typ klienta to Trudni klienci: są po prostu trudni, generalnie bardzo negatywnie nastawieni i przygnębieni. Nie muszą być tani, są po prostu trudni. Każdy z nas ma inny filtr. Jedni patrzą na to co może dać im ten produkt, czy usługa, a inni chcą kupić, ale najpierw muszą znaleźć X rzeczy do których można się przypierdolić. Chcą po prostu trochę Ciebie pomęczyć. nie uśmiechają się i możesz to wyczuć… mają taką negatywną energię. Przed nagraniem tego filmu przejrzałem naszą skrzynkę odbiorczą żeby pokazać Tobie przykłady u nas w branży i teraz też mam olejny.

Ten typ klienta… na przykład wysłaliśmy ofertę i w zdaniu mieliśmy napisane: „przy tworzeniu reklam na facebooku grafik tworzy filmy lub obrabia zdjęcia, a copywriter pisze teksty”. Odpowiedź klienta: „czyli bierzecie pieniądze tylko za teksty”.

I właśnie w takich momentach czuję takie WTF i nie wiem co zrobić. Nie wiem od czego zacząć bo tu nie jest porypana tylko jedna rzecz, a cały system. Odpisujemy najczęściej, „proszę przeczytać jeszcze raz to zdanie bo jest w nim wszystko wymienione i prosimy nie wyrywać fragmentów zdania z kontekstu”. Kiedyś odpowiedziałem jednej pani że „tak robią dziennikarze” że wyrywają fragmenty rozmowy bez kontekstu to tak się obraziła że pod zdjęciami na prywatnym fejsie zaczęła pisać że jestem chamem <lol>. Także to są osoby które lubią być z natury upierdliwe i mają taki filtr w głowie, aby szukać rzeczy do których można się przyczepić.

Okej, idźmy dalej. Trzeci typ to Wyrafinowani klienci: są wykształceni, wiedzą, czego chcą i mają pieniądze, po prostu czasami potrzebują więcej czasu, więcej edukacji na temat tego, co kupują i kiedy podejmują decyzję, trzymają się tego. I to jest mój ulubiony typ klienta, bo raz że wie o co chodzi więc to nie jest typowa rozmowa sprzedażowa tylko konsulting. Oni chcą z nami pracować, my o tym wiemy i można na spokojnie ustalać szczegóły albo prowadzić dyskusję. Bardziej już jako konsulting. Nawet czasami możesz ich doedukować na dany temat za co są Ci wdzięczni i podziękują. To już współpraca bardziej na zasadzie partnerstwa. Zadają inteligentne pytania. Teraz ostatnia grupa.

Zamożni klienci: oni kupują w oparciu o uczucia. Jeśli ich na to stać, kupią. Nie chcą umów. Często, jeśli zaoferujesz im umowę to nie do końca im to odpowiada i zdarza się, że myślą, że coś jest nie tak. Po prostu coś chcą i tyle. Płacę, mam.

Większość osób która nie zna tych typów sprzedaje niewłaściwie. Na przykład dla klienta zamożnego, który kupuje na przeczuciach, że coś po prostu chce bo mu się podoba, oni mogą powiedzieć coś w stylu przygotuję ofertę i rabaty od wielkości zamówienia, lub coś podobnego. Raz że oni nie chcą czekać na ofertę, po prostu powiedz mi ile to kosztuje i płacę, już teraz, po drugie jakieś rabaty. Przecież stać mnie na to…

Więc jaki kardynalny błąd popełnia większość przedsiębiorców? Podświadomie zakładają swój biznes, aby przyciągnąć tanich i trudnych klientów, bo nie wiedzą o tym co dzisiaj omówiliśmy.

Typologia klientów

Typ osobowości jaki posiada klient sprzedawca powinien rozpoznać w mgnieniu oka. Dominujący, sangwinik, analityk… to tylko niektóre bo mamy różne grupy. Poznać swoich klientów musisz wszystkich, ale skup się na tym co było w filmie. Cztery typy klientów których będziesz miał cały czas. Na sam koniec jeszcze jedna złota zasada sprzedaży: Żeby lepiej zrozumieć swoich klientów lepiej jest słuchać niż mówić.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Typy klientów (jak sprzedawać i lepiej rozumieć, przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)