Budżet marketingowy – czym jest i jak go przygotować? (przykłady, definicja)

broker technologii
Broker technologii i broker innowacji -kto to, co robi? [1 PLAN DZIAŁANIA, definicja, przykłady]
16 listopada, 2022
Zespół dyskutuje nad poszerzeniem rynku zbytu
Zagraniczny Rynek zbytu Polskich Firm- poszerzanie i eksport (rynek definitywny)
9 grudnia, 2022

Budżet marketingowy – czym jest i jak go przygotować? (przykłady, definicja)

budżet marketingowy

Co to jest budżet marketingowy? Definicja.

Budżet marketingowy definicja – oznacza określoną liczbę pieniędzy, które dana firma może przeznaczyć na przyśpieszenie sprzedaży poprzez wykorzystanie reklamy. Przedsiębiorstwa korzystają chętnie z najróżniejszych form reklamy, aby zwiększyć widoczność oferowanych produktów lub usług.

Jak zaplanować budżet marketingowy?

Pieniądze przeznaczone na marketing mogą znacząco przyspieszyć rozwój danej firmy i zwiększyć jej dochody. Niestety początkowo dane przedsiębiorstwo musi pogodzić się z kosztami, które są traktowane jak inwestycja w swoją przyszłość.

Przeznaczenie pieniędzy na reklamę to najczęściej konieczny wydatek, który pozwala firmie wystartować i przebić się do świadomości ludzi. Im większy jest budżet przeznaczony na reklamę, tym większy sukces może odnieść dana firma. Obecnie firmy najczęściej wydają swoje pieniądze na reklamę prowadzoną poprzez wyszukiwarki internetowe lub media społecznościowe.

Budżet marketingowy może dotyczyć również innych form promowania swojej marki i powiązanych z nią produktów. Firmy nierzadko decydują się na przeznaczanie swoich pieniędzy na reklamę w telewizji, radiu lub prasie. Budżet marketingowy jest nieodłącznym elementem długoterminowej strategii działania każdego przedsiębiorstwa.

Planując swoje działania marketingowe firmy muszą już na wczesnym etapie ustalić budżet, który są w stanie ponieść w związku z reklamą.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Jaki jest cel tworzenia budżetu marketingowego?

Podstawowym celem planowania budżetu marketingowego jest wykorzystanie go w późniejszej kampanii reklamowej, aby wypromować określony produkt lub usługę. Firmy mogą poprzez reklamę zwiększyć znacząco sprzedaż swoich produktów, co przekłada się na udział w rynku i rozwój.

Mając zapewniony budżet marketingowy przedsiębiorstwa mogą użyć tych środków do poprawienia widoczności swojej firmy i jej wizerunku w oczach odbiorców. Jednym z celów tworzenia budżetu marketingowego jest wykorzystanie go do poprawienia widoczności danego przedsiębiorstwa na lokalnym lub nawet globalnym rynku. Innym celem tworzenia budżetu marketingowego może być ochrona przed konkurencją.

Każda firma jest skazana na walkę z liczną konkurencją i zabieganie o klienta. Liczne konkurencyjne przedsiębiorstwa będą nieustannie próbowały podebrać klienta niższymi cenami, lepszą obsługą lub jakością oferowanych produktów.

Budżet przeznaczony na kampanię reklamową może podtrzymywać uwagę klientów i ochronić biznes. Warto tutaj wspomnieć, iż przedsiębiorstwa podczas swojego działania będą nieustannie wprowadzały na rynek nowe produkty. Każdy wprowadzony produkt będzie wymagał odpowiedniej reklamy i wypromowania go.

Budżet marketingowy pomaga w promocji nowych produktów, które firma chce wdrożyć i wypromować na rynku. Odpowiedni budżet przeznaczony na reklamę pozwoli przedsiębiorstwu przeprowadzić wcześniejsze badania rynku, przygotować materiały promocyjne, opłacić reklamę w telewizji, prasie lub radiu.

Budżet marketingowy będzie potrzebny również do zorganizowania specjalnych stanowisk promocyjnych w sklepach zajmujących się sprzedażą naszych produktów. Inną kwestią jest reklama internetowa, która jest często niezbędna podczas próby wypromowania nowo powstałego produktu. Szczególnie istotne jest to dla właścicieli sklepów internetowych, którzy muszą regularnie przeznaczać określony budżet na promocję nowych produktów.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Ile powinien wynosić budżet marketingowy?

Każda firma jest w stanie przeznaczyć inny budżet na swoją reklamę. Początkująca firma zazwyczaj nie ma dużego budżetu marketingowego, który pozwoli jej szybko przebić się przez konkurencję. Obecnie istnieją jednak formy reklamy, które można wdrożyć już od niewielkiego budżetu w skali miesiąca.

Przykładem jest wykorzystanie do promowania systemu reklamowego o nazwie Google Ads, gdzie firma może zacząć promować swoją markę już od skromnej kwoty. W tym wypadku na budżet można przeznaczyć nawet kilkaset złotych w skali miesiąca i obserwować następnie efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na budżet marketingowy określonej kwoty od swoich zysków.

W przypadku firm działających dłużej na rynku taki procent może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent. Przedsiębiorstwa startujące dopiero na rynku muszą przeznaczyć na budżet marketingowy kwotę, którą uda im się zebrać z kapitału początkowego. Im dłużej dana firma działa już na rynku, tym w przyszłości będzie jej łatwiej oszacować kwotę potrzebną na działania marketingowe.

Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to stała kwota, którą należy co miesiąc przeznaczyć na ten cel. Dokładna kwota jest zależna od wielu czynników, jak rentowności danej firmy i jej renomie zbudowanej na przestrzeni lat. Niektóre firmy będą przeznaczały na marketing znacznie powyżej kilkunastu procent od swoich dochodów, a inne wcale.

Warto tutaj wspomnieć, iż przedsiębiorstwa mogą rozważyć współpracę z profesjonalną agencją marketingową, która będzie w stanie stworzyć specjalny plan działania z wstępnie rozpisanym budżetem. Obecnie popularne marki najczęściej korzystają z pomocy takich specjalistów zatrudnionych w agencjach marketingowych i znających realia rynkowe.

Budżet marketingowy - czym jest i jak go przygotować? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Budżet marketingowy - czym jest i jak go przygotować? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)