Archetypy Marki. 12 strategii komunikacji (kim jest Twoja marka, przykłady, definicja)

Archetypy Junga
Archetypy Junga i nieświadomość zbiorowa (psychologia analityczna, przykłady, definicja)
4 lutego, 2023
B2C business-to-consumer
B2C business-to-consumer (sprzedaż i e-commerce, plus najważniejsze różnice na marketing biznesowy)
4 lutego, 2023

Archetypy Marki. 12 strategii komunikacji (kim jest Twoja marka, przykłady, definicja)

Archetypy Marki. 12 strategii komunikacji (kim jest Twoja marka, przykłady, definicja)

Pomyśl o swoich ulubionych markach i historiach. Czy zauważyłeś kiedyś, że postacie w nich dzielą się na szerokie kategorie? Zmęczony światem detektyw napędzany tanim alkoholem. Femme fatale z upadkami. Naiwny młodzieniec, którego przeznaczeniem jest zmiana świata…

…są to archetypy – postacie definiowane przez ogólne cechy, które wyjaśniają, co reprezentują i co motywuje ich do działania.

Supergwiazda psychoanalityka Carl Jung wierzyła, że ​​te archetypy są nam od razu znajome, ponieważ są nieodłącznie zakorzenione w naszej podświadomości – pierwotnej części DNA każdego człowieka.

archetypy marki

Co oznacza, że ​​takie archetypy istnieją nie tylko w opowieściach i bajkach, ale istnieją we wszystkich grupach, wszędzie.

W tym archetypy marki.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Czym jest archetyp marki?

Tak jak postacie fikcyjne są pisane zgodnie z szeroko pojętymi paradygmatami, które pomagają nam zrozumieć ich działania, archetyp marki jest sposobem przedstawienia marki – jej symboliki, wartości, zachowań, komunikatów – jako persony, dzięki czemu jest bardziej rozpoznawalna i kojarzona z nią.

Archetypy marki nadają markom charakter, który sprawia, że ​​stają się one przystępne i powiązane z odbiorcami, którzy podzielają te same wartości.

Carl Jung nakreślił 12 archetypów- archetypy Junga, które można równie łatwo zastosować do marek, jak i do ludzi.

Jakie są archetypy?

Pojęcie archetypu (/ˈɑːrkɪtaɪp/; z greki: ἄρχω, árkhō, „zacząć” + τῠ́πος, túpos, „sortować, typ”) pojawia się w dziedzinach związanych z zachowaniem, BEHAWIORYSTYKĄ, psychologią i analizą literacką. Archetypem może być:

  1. stwierdzenie, wzorzec zachowania, prototyp, „pierwsza” forma lub główny model, który kopiują, emulują lub „wtapiają się” inne stwierdzenia, wzorce zachowań i obiekty. Nieformalne synonimy często używane w tej definicji to „przykład standardowy”, „przykład podstawowy” i dłuższa forma „przykład archetypowy”; archetypy matematyczne często pojawiają się jako „przykłady kanoniczne”.
  2. platońska koncepcja czystej formy, uważana za ucieleśnienie podstawowych cech rzeczy.
  3. zbiorowo dziedziczona nieświadoma idea, wzorzec myśli, obraz itp., który jest powszechnie obecny w indywidualnych pracach, jak w psychologii Junga
  4. stale powracający symbol lub motyw w literaturze, malarstwie lub mitologii. Definicja ta odnosi się do powtarzania się postaci lub idei o podobnych cechach w różnych, pozornie niepowiązanych ze sobą przypadkach w klasycznym opowiadaniu historii, mediach itp. Takie użycie terminu czerpie zarówno z antropologii porównawczej, jak i z archetypowej teorii Junga.

12 archetypów marki.

Magik

Magicy jako archetyp marki urzeczywistniają marzenia i – sprawia, że problemy znikają. Robią rzeczy, zarówno duże, jak i małe, które zadziwiają i zmieniają.

Inteligentni i znający się na rzeczy magicy mają dostęp do tajnych informacji, których rozpowszechnianie dodaje wartości klientom i pozycjonuje markę jako transformatory rozwiązujące problemy lub spełniające życzenia.

archetyp marki: Przekształcanie problemów w rozwiązania, spełnianie marzeń.

Przykłady archetypu marki: Disney, Dyson, TUI.

Disney zamienia marzenia w rzeczywistość.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Twórca

Twórca ma wizję, sposób, w jaki czuje, że świat powinien wyglądać, i chce stworzyć trwały produkt, który zamieni tę wizję w rzeczywistość.

Twórcy pragną autentyczności, innowacji i wolności wypowiedzi, aby zrozumieć otaczający ich świat, a także wykorzystują kreatywność i technologię, aby umożliwić kreatywność innym.

archetyp marki: Inspirowanie kreatywności, tworzenie autentycznej historii marki, łączenie technologii i artyzmu.

Przykłady archetypów marki: Adobe, GoPro, Apple.

Władca

Władca stara się wyeliminować niepewność, przejmując kontrolę. Lubią przestrzegać zasad, ale co więcej, lubią je tworzyć. (Władcy potrzebują przecież wyznawców.)

Władcy wierzą w prawidłową grę i tworzą stabilne, szanowane marki, które będą działać. Oczekują również tej samej przyzwoitości od innych, dlatego politycy w naturalny sposób zaliczają się do tej kategorii (i często też w tym zawodzą…).

Czasami ich pewność siebie przeradza się w arogancję, dlatego archetypy marki Władcy musi uważać, aby nie wyglądać na despotycznych, pozostawiając tym samym otwarte drzwi pretendentom do kradzieży ich tronu.

archetyp marki: Wspieranie stabilności i zaufania, tworzenie wysokiej jakości produktów, które wyznaczają kierunek.

Przykłady archetypów marki: Rolls Royce, Microsoft, American Express.

Władcy lubią przestrzegać zasad. Ale jeszcze lepiej, lubią je tworzyć.

Kochanek- miłość

Kto powiedział, że romans już jest niemodny? Na pewno nie archetyp miłosmy, który poprzez zmysłowość i uwodzicielstwo inspiruje do bliższych relacji.

Ale nie chodzi tylko o romans; rodzaje relacji, które kocha Kochanek, są również duchowe, rodzinne, towarzyskie. W przypadku archetypów marki miłości nacisk kładziony jest na poprawę relacji z ludźmi i rzeczami, które naprawdę się liczą.

archetyp marki: Łączy ludzi emocjonalnie, zapewnia zmysłowe doznania, czyni ludzi – i życie – bardziej wyjątkowymi.

Przykłady archetypu marki: Victoria’s Secret, Häagen-Dazs, Cesar.

Opiekun

Opiekunowie żyją, by dawać. Motywuje ich współczucie i chcą, aby ludzie czuli się bezpieczni i wychowani.

Jako obrońcy mniej szczęśliwych, Opiekunowie odnajdują się w nauczaniu, pielęgniarstwie i organizacjach charytatywnych, ale pojawiają się również jako ogrodnicy, sprzątaczki i inne, takie jak naprawianie i odnawianie.

Ponieważ są motywowani altruistycznie, a nie finansowo, opiekunowie są uważani za godnych zaufania. Marki takie jak Heinz i Johnson & Johnson wykorzystały archetyp marki, tworząc swoje produkty w quasi-medyczny, pielęgnujący sposób.

archetyp marki: Sprawianie, że ludzie czują się bezpiecznie, budując zaufanie, generując poparcie społeczne dla świadczonych przez nich usług prospołecznych

Przykłady archetypu marki: NSPCC, NHS, Heinz.

Heinz łączy prostą miskę zupy pomidorowej z ciepłem, bezpieczeństwem i troską.

Błazen

Klaun, żartowniś – wszyscy go znamy. Chcą się dobrze bawić, poprawiać nastrój, łącząc się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. I, podobnie jak większość dzieci, nie przepadają za przestrzeganiem zasad.

Błaźni myślą nieszablonowo, co czyni ich świetnymi innowatorami.

Na pierwszy rzut oka Błaźni żyją chwilą, ale na głębszym poziomie rozumieją, że życie jest ulotne i musi być wypełnione śmiechem, gdy tylko jest to możliwe.

archetyp marki: Pomaganie ludziom zobaczyć jaśniejszą stronę życia, szerzenie kreatywności poprzez radość.

Przykłady archetypów marki: Cadbury’s, Paddy Power, Budweiser

Mędrzec

Mędrzec wierzy, że prawda cię wyzwoli. Kieruje nimi pragnienie prawdy i wiedzy i wykorzystują je, aby uczynić świat lepszym miejscem, dzieląc się swoimi odkryciami.

Archetypy mędrca- oni są rygorystycznymi badaczami i odrzucają wprowadzające w błąd wiadomości i ignorancję. Zazwyczaj wykazują wyższy poziom inteligencji i świadomości społecznej.

Jako arbitrzy informacji są często wysoko cenieni jako godne zaufania i inteligentne źródło informacji.

archetyp marki: oświetlanie świata poprzez dzielenie się wiedzą, zdobywanie szacunku poprzez intelektualizm.

Przykłady archetypów marki: TED, The Economist, Discovery Channel.

Wszyscy mamy pytania. The Economist pozycjonuje się jako odpowiedź.

Odkrywca

Odkrywcy to niezależni myśliciele, którzy wytyczają nowe ścieżki, aby znaleźć cel w życiu – i zmienić go w trakcie. Często mają indywidualistyczne poglądy, ale ich jasna, silna wizja inspiruje do tego aby do nich dołączyć.

Odkrywcy poszukują wolności i radości poprzez odkrywanie, często unikając w rezultacie zasad i konformizmu. Oznacza to, że są oni bardziej definiowani przez ich pionierską filozofię niż przez branżę, w której działają, więc archetyp marki Odkrywcy można zdefiniować poprzez decentralizację i demokratyzację jej wewnętrznych struktur.

archetyp marki: Inspirująca zmiana poprzez innowacyjną wizję i siłę osobowości.

Przykłady archetypu marki: NASA, The Body Shop.

Buntownik

W przeciwieństwie do Odkrywcy, który lekceważy zasady jako produkt uboczny swojego zachowania, Rebelianci aktywnie starają się podrzeć księgę zasad.

Rebelianci widzą szansę w demontażu istniejących paradygmatów jako sposób na stworzenie czegoś nowszego, lepszego i często tańszego. Pozycjonują się jako wolnomyślicielscy banici – romantyczny i odurzający archetyp społeczny.

Archetyp marki Buntownika stara się podważyć status quo, aby ludzie go kwestionowali, szukali lepszych alternatyw i zwracali się do nich w tym procesie.

Ze wszystkich archetypów Rebelianci wzbudzają najsilniejszą lojalność wobec marki, ponieważ ich kontrkulturowe przesłanie odbija się nie tylko na produkcie, ale także na styl życia i filozofię ich klientów.

archetyp marki: zakłócanie istniejących struktur, rock and rollowy seksapil, promowanie lojalności wobec marki.

Przykłady archetypu marki: Harley Davidson, Diesel, Greenpeace.

Bohater

Archetyp marki bokatera staje na wysokości zadania. Chronią i inspirują. Sprzedają moc wiary w siebie i transformacji.

Bohater zamienia markę w opowieść o triumfie nad przeciwnościami losu. Np. aby firma taka jak Nike nie była postrzegana jako sprzedawca butów sportowych, ale jako narzędzie transformacyjne, które pomaga ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał.

W Bohaterze jest moralizm. Postrzegają swoją pracę jako ważną i wzmacniającą oraz są dumni z pozytywnego wpływu, jaki mają na świat.

archetyp marki: Inspirowanie odwagi i osiągnięć poprzez pokonywanie przeciwności.

Przykłady archetypów marki: Nike, Czerwony Krzyż, SAS.

Przeciętniak

Przeciętniak typ bezpretensjonalny, bliski, zdrowy, wygodny. Ceni ciężką pracę, zdrowy rozsądek, rzetelność i autentyczność.

Chcą dotrzeć do masowego rynku, a więc zignorować pułapki luksusu. Dla Przeciętniaka praktyczność wygrywa z udawaniem. Pomyśl o Fordzie zamiast Ferrari, Reserved zamiast Gucci.

Symbolicznie Przeciętniak sprzymierza się z rodzinami i wieloma kulturami, odwołując się do tych, którzy znajdują się poniżej progu luksusu i którzy, jak mogłaby to nazwać marka, lepiej rozumieją wartość pieniądza.

Przykłady archetypu marki: McCain, Tesco, Ford.

The Everyman przemawia do zróżnicowanej publiczności dzięki inkluzywności, humorowi i emocjom.

Niewinny

Obietnicą archetypu marki Niewinny jest prostota granicząca z naiwnością. Niewinni spoglądają na świat przez pryzmat dziecka, na każdym kroku widząc cud, zabawę i szczęście, mając nadzieję, że to dobre uczucie przekaże w swojej pracy.

Marki Niewinny nie są zazwyczaj innowacyjne, ale polegają na prostocie swojego produktu (żywność ekologiczna, mydła dla dzieci) lub na komunikacji.

archetyp marki: Szerzenie czystości i radości w cynicznym świecie.

Przykłady archetypów marki: Coca Cola, Johnson’s.

Gdzie pasujesz jako archetypy marki?

Więc teraz znasz archetypy marki, jak do nich pasujesz? Jako zwycięski i inspirujący Bohater, dziecinny Niewinny, pionierski odkrywca?

Być może jesteś mieszanką dwóch lub trzech typów i nie widzisz siebie idealnie pasującego do jednego archetypu. A może jesteś w okresie przejściowym, od bycia buntownikiem zakłócającym rynek do ugruntowanego władcy – ponieważ zaletą tego archetypu jest to, że nie jest statyczny.

Możesz go wykorzystać jako część strategii marki, aby pozycjonować się w chwili obecnej i pomóc w ustaleniu, gdzie chcesz być w przyszłości.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Pamiętaj co mówi Pearson. Dodatkowo miej na uwadze że branding może sprawdzić się w każdej branży. Spójny przekaz to niezwykle potężne narzędzie więc dokładnie się zastanów jakie przynależności wybierzesz. Co będziesz kreować. Postąpisz jak duże marki jeep, ikea, lub lego? A może wybierzesz utarty schemat jako archetyp bohatera, czarodziej albo towarzysz podczas budowania marki.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Archetypy Marki. 12 strategii komunikacji (kim jest Twoja marka, przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Czym są archetypy marki?

Archetypy marki to uniwersalne modele i charakterystyczne cechy, które są kojarzone z określonymi typami marek.

Po co archetyp marki?

Archetyp marki służy głównie do podkreślenia jednolitego wizerunku marki, a także rozszerzenia jej zasięgu poprzez stworzenie silnego i wyrazistego wizerunku. Archetyp marki jest też ważny w budowaniu więzi z klientami, ponieważ pozwala im na lepsze poznanie sklepu. Archetypy marki są szczególnie ważne w silnej konkurencyjnej przestrzeni, gdzie ważne jest, aby marka była łatwo dostrzegalna i uzyskała lepszy rozpoznawalność. Archetyp marki można używać, aby lepiej poznać swoich klientów i zrozumieć, co im się podoba, co im się nie podoba, oraz jak można lepiej zaspokoić ich potrzeby i oczekiwania. Archetyp marki może również służyć do ustalania strategii marketingowych oraz poprawienia lub rozszerzenia marki, a także udoskonalenia obecnej pozycji rynkowej.

Czym charakteryzuje się archetyp?

Archetyp to motyw lub postać występujący w różnych kulturach, który odzwierciedla wspólne wartości i symboliczną wizję świata. Archetypy mają głęboki, uniwersalny wydźwięk, a ich moc polega na tym, że stanowią uniwersalny punkt odniesienia, na który można się odwołać w przekazywaniu wizji danej kultury. Artyści, pisarze, psychologowie i filozofowie od tysiącleci używają archetypów do tworzenia narracji i symboli, które pojawiają się w naszych dziełach sztuki, literaturze i kulturze.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)