Rozwój osobisty i piramida Maslowa

Biznes, przedsiębiorstwo i cykl życia produktu
Fale Elliota, cykl życia produktu i cykl życia przedsiębiorstwa
Listopad 20, 2017
Co to jest motywacja?
Motywacja: jak zyskać i jak zachować motywację
Listopad 24, 2017
Pokaż wszystkie

Rozwój osobisty i piramida Maslowa

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa

Rozwój osobisty i piramida Maslowa
Jeśli nie wiesz jeszcze do końca czym jest rozwój osobisty i piramida Maslowa to zaraz Ci to wyjaśnię.

Rozwój osobisty to proces trwający całe życie. Jest to proces, dzięki któremu ludzie mogą ocenić swoje umiejętności i zdolności, zastanowić się nad celami w życiu, to jak je osiągnąć i jakie kroki zaplanować, a także wykorzystać potencjał, który niestety przez wielu jest marnowany. W tym artykule zostaną poruszone pomocne zagadnienia. Dostaniesz podstawowe kierunki, zrozumiesz na czym dokładnie polega proces. Podstawowa wiedza pomoże Ci podnieść swoje kwalifikacje i wskaże odpowiedni kierunek.

Planuj tylko właściwe, pozytywne i skuteczne wybory. Decyduj o swojej przyszłości, aby umożliwić wzmocnienie pozycji osobistej.


To jacy jesteśmy w dużej mierze zdeterminowane jest za naszych wczesnych lat życia. Doświadczenia formują się w rodzinie, szkole, a nawet poprzez filmy które oglądamy. Zwracamy wtedy na wszystko uwagę i uczymy się danych zachowań. Kształtujemy się na ich podstawie jako osoby dorosłe, ale pamiętać trzeba, że w późniejszym życiu można nauczyć się jeszcze wiele. Możliwe jest nawet przemodelowanie, czyli zmiana nawyków.

Dlaczego rozwój osobisty jest ważny?Istnieje wiele pomysłów dotyczących rozwoju osobistego, z których jednym jest proces samorealizacji. Samorealizacja znajduje się na samym szczycie piramidy Maslowa.
Hierarchia potrzeb to koncept stworzony przez Abrahama Maslowa w roku 1943. Jest to sekwencja potrzeb.
Przebiegają pionowo, od najbardziej podstawowych (wynikających z funkcji życiowych), do potrzeb wyższego poziomu, które aktywują się dopiero po zaspokojeniu niższych.

Piramida Maslowa

Stopień, w jakim ludzie są w stanie się rozwijać, zależy od spełnienia określonych potrzeb, a potrzeby te tworzą hierarchię. Gdy jeden poziom potrzeby zostanie zaspokojony, dopiero można zająć się zaspokajaniem wyższego. Zmiana zachodzi przez całe życie, zmienia się również poziom samych potrzeb.

Na samym dole hierarchii znajdują się podstawowe fizjologiczne (jedzenie, picie, tlen, seks, sen itp.). Kolejne są potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, w sensie fizycznym, jak i ekonomicznym (wygoda, spokój, zależność, oparcie, opieka itp.). Po środku piramidy znajdujemy potrzeby związane z miłością i przynależnością. Czwarty poziom to potrzeba poczucia szacunku i uznania. Maslow sugeruje, że wszystkie jednostki mają wbudowaną potrzebę rozwoju osobistego, która zachodzi w procesie zwanym samorealizacją (poziom piąty - ciekawość, poszukiwanie znaczenia, celu itp.).

Maslow mówi, że wszystkie osoby mają potrzebę postrzegania siebie jako wartościowych, mających nieograniczone możliwości rozwoju. "Stać się wszystkim, czym można się stać się".

Zarządzanie rozwojem osobistymPoniżej 4 kroki, które pomogą w ustaleniu podstawowej ścieżki rozwoju.

 1. Rozwój osobistej wizji
 2. Rozwijanie osobistej wizji - jasne wyobrażenie, gdzie chcesz być w ciągu kilku tygodni, miesięcy i lat. Życie jest zbyt krótkie, żeby żyć bez celu i utrzymywać bierną postawę.
 3. Planowanie rozwoju osobistego
 4. Gdy już wiesz, gdzie chcesz być, możesz zacząć planować. Wybierz najłatwiejszą drogę dla siebie, stwórz osobisty plan. Pomocne może być przeczytanie artykułu na temat analizy SWOT , dzięki niemu dokładniej zanalizujesz niezbędne aspekty do poprawy.
 5. Rozpoczęcie procesu doskonalenia
 6. Istnieje wiele różnych sposobów, w których możesz się uczyć i rozwijać. Wymienię je w dalszej części artykułu, pomocne będzie tutaj przyswojenie techniki nauki Richarda Feynmana, wybitnego noblisty. Technika Feynmana
 7. Dziennik własnego rozwoju
 8. Pisząc kluczowe zmiany w nauce i rozwoju, kiedy wystąpią, pozwoli na wyciągnięcie właściwych wniosków. Pamięć bywa złudna, natomiast dzięki rzetelnym notatkom będziesz mógł zawsze cofnąć się w czasie, żeby porównać to co robiłeś kiedy do tego co robisz teraz. Przegląd i rewizja osobistych planów jest niezmiernie ważna.


Przykłady gałęzi rozwoju osobistego:
 • NLP
 • coaching
 • efektywna komunikacja
 • efektywna prezentacja
 • trening pamięci
 • mnemotechniki
 • szybkie czytanie
 • ćwiczenia zwiększające kreatywność i twórcze myślenie
 • praca na własną motywacją
 • zarządzanie czasem
 • zarządzanie stresem
 • hipnoza
 • medytacja
 • rozwijanie talentów i predyspozycji
 • planowanie kariery
 • poprawa zdrowia
 • zarządzanie stresem
 • skuteczna komunikacja
 • inne


Problem z rozwojem osobistymRozwój osobisty to wiele nieprzebadanych dziedzin i tu pojawia się problem. Jeśli czegoś nie można zbadać to ciężko udowodnić tego skuteczność. Mało tego, pomimo badań niepotwierdzających technik czy dziedziny te są cały czas uczone. Przykład to czytanie fotograficzne, jest to czynność niemożliwa do wykonania. Obrońcy tej teorii na swoje usprawiedliwienie podają, że tekst przeczytany w magiczny sposób trafia do naszej podświadomości i wiedza zostanie uaktywniona wtedy kiedy będzie potrzebna. Przyczyn tych oszustw jest kilka.

Chęć zysku i szarlataneria. Bazowanie na ludzkiej naiwności i niewiedzy. W poszukiwaniu nadziei ludzie gotowi są zaprzeczyć faktom. Przykładem mogą być chorzy na raka. Często próbują wszystkich możliwych metod, aby tylko się wyleczyć, co jest w pełni zrozumiałe. Niestety często popadają w skrajność szukając pomocy magicznych uzdrowicieli, wróżek, czy wróżbitów. Wykorzystują oni tylko trudne położenie osoby i chęć spróbowania wszystkiego, byle tylko wyzdrowieć. Osoba przyparta do muru będzie wciąż szukać. Analogicznie jest tutaj z osobami szukającymi magicznych sposobów na polepszenie swoich możliwości, czyli samorealizacji. W poszukiwaniu gotowi są zignorować fakty, lub zaufać niektórym głoszącym odważne hasła.

Kolejną wadą rozwoju osobistego jest nieodpowiednie korzystanie z hierarchii potrzeb Maslowa, a także błędne wyobrażenie klientów na temat samego procesu. Potrafią oni wracać po kilka razy na podobne szkolenia, lub kupując podobne książki szukając złotego Graala, a omijając to co jest najważniejsze, czyli świadomą pracę nad sobą. Podobne jest to trochę do mechanizmu uzależnień. Ludzie czytają coraz więcej książek pisanych przez sprzedawców pod przykrywką trenera rozwoju osobistego. A im więcej ich czytają, to więcej ich potrzebują, nie stosując nauczonych praktyk.

Do następnego razu RS


PS.
Koniecznie odwiedź nasz SKLEP