Motywacja: jak zyskać i jak zachować motywację

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa
Rozwój osobisty i piramida Maslowa
Listopad 20, 2017
Cykl życia klienta
Cykl życia klienta
Grudzień 4, 2017
Pokaż wszystkie

Motywacja: jak zyskać i jak zachować motywację

Co to jest motywacja?

Co to jest motywacja?

Motywacja: jak zyskać i jak zachować motywację

nawyk, motywacja, rytuał


Motywacja to dosłownie ogólna gotowość do zrobienia czegoś. Różnica między budzeniem się z energią i chęcią do życia, a brakiem sił i szukaniem kolejnej dolewki kawy. Jest to obowiązkowy element w ustalaniu i osiąganiu celów. Od wielu lat badania wskazują, że można wpływać na własne poziomy motywacji. Więc pomyśl co chcesz osiągnąć, a po przestudiowaniu tego wpisu będziesz wiedział na czym polega motywacja i jak nią sterować. Obiecuję czyste fakty i badania naukowe, bez zbędnego nakręcania pustosłowiem.

Motywacja to potężny i zarazem z początku wydający się abstrakcyjny koncept. Czasami jest bardzo łatwo zmotywować się. Na pewno znasz to uczucie gdy jesteś wciągnięty w wir ekscytacji. Innym razem jest prawie niemożliwe, aby czuć stan flow. Jesteś uwięziony w czymś co nazywa się prokrastynacją.
W dalszej części wpisu przeczytacie jak zyskać motywację nie tylko na chwilę, ale również na dłuższą metę. Niezależnie od tego, czy próbujesz dowiedzieć się, jak motywować siebie lub jak motywować zespół, ten wpis powinien obejmować wszystko, co musisz wiedzieć.

Artykuł składa się z 3 głównych sekcji
 1. Motywacja: co to jest i jak działa
 2. Jak się zmotywować i podjąć działanie
 3. Jak sprawić, by motywacja stała się nawykiem


Motywacja: co to jest i jak działaNaukowcy określają motywację jako „pragnienie robienia rzeczy”. To wewnętrzna chęć do podjęcia działania. W pewnym momencie ból nie robienia czegoś staje się większy niż ból robienia. Ludzie kierują się według wartości DO i OD. DO czyli szukamy czegoś, np. chęci do wykonania zadania. OD czyli uciekamy od czegoś, np. od negatywnych konsekwencji (wizja oblania egzaminu).

Motywacja „przychodzi sama” w pewnym momencie kiedy łatwiej jest się zmienić, niż pozostać tym samym. Ból pochodzący od nierobienia, jest większy niż niewygoda którą trzeba na początku przejść. Na przykład łatwiej czuć się niezręcznie podczas wydzwaniania nowych klientów, niż czuć się zestresowanym z powodu kończących się oszczędności.

Jest to podstawowym elementem motywacji. Każdy wybór ma swoją cenę, ale kiedy jesteśmy zmotywowani, łatwiej jest znieść niedogodność działania niż ból pozostania takim samym. Przekraczamy próg mentalny. Teraz ważne pytanie: co możemy zrobić, aby było bardziej prawdopodobne, że przekroczymy ten próg mentalny i będziemy czuć się zmotywowani na stałe?

Motywacja czynna i bierna

Wiele osób sądzi, że motywacja pojawia się przed zadaniem. Czasami tak jest, kiedy oglądamy motywujące filmiki i czujemy chęć działania. Jest to motywacja dosyć krótka, potrafi szybko wygasnąć , bo trzeba ją ciągle podtrzymywać. Natomiast często pojawia się ona po rozpoczęciu nowego zadania, nie przed nim. Ta forma motywacji jest znacznie bardziej długotrwała jako rezultat działania, a nie przyczyna. Zacznij od małych kroków (reguła o której często mówię). Miej wizję zakończenia przed oczami, ale ustal odpowiednio wiele etapów, aby każdy wydawał się bardzo łatwy. Nabierzesz rozpędu.

Z ludźmi jest tak, że jak już zaczną coś robić zaczynają traktować czynność jako normalność. Jest to zjawisko habituacji. Dzięki niemu możemy przyzwyczaić się nawet do najcięższych warunków, odbierając je jako normalność. Często łatwiej jest zakończyć zadanie, niż zacząć od początku. Dlatego nie zawsze potrzebujesz motywacji, wystarczy że zaczniesz coś robić.

Jak się zmotywować i podjąć działanieZgodnie z tym co zostało napisane wyżej, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Motywacja nie jest niezbędna i często warto skupić się na samym działaniu. Podam na swoim przykładzie. Nie zawsze mam chęć do robienia czegoś, ale nie myślę o tym. Mam w głowie wgrany program „że trzeba” i zaczynam to robić. Nie wchodzę w dialog wewnętrzny, czy mi się chce czy nie chce. Nazywa się to dyscypliną. Pracujesz z tym co masz, jeśli środowisko wewnętrzne (umysł), czy zewnętrzne (otoczenie) Ci nie sprzyja to po prostu kontynuuj działanie. Zautomatyzuj początek, jak robot…

Planuj

Jeśli zaplanujesz swoje zadania zawczasu istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zrobisz. Odejdź od abstrakcyjnych konceptów i skup się na operacjonalizacji. Przysłowiowy excel ,tabelka… Przykład abstrakcji, zbliża się nowy rok więc zacznę ćwiczyć (numer jeden). Numer dwa, zbliża się nowy rok więc kupię karnet na siłownię i co drugi dzień po pracy o godzinie 18 będę jeździł i wykonywał trening obwodowy 20 serii. Jak myślisz, kto ma większe szanse na sukces?

Przykład drugi. Praca w sprzedaży i operacjonalizacja. Czy gdybyś był szefem i miał płacić swoim sprzedawcom to komu zapłaciłbyś więcej. Numer jeden, pracownik który na koniec miesiąca mówi że ma dużo potencjalnych leadów i ogromne możliwości. Numer dwa, osoba która przychodzi do Ciebie z rozpiską ile w danym dniu sprzedał, z jaką prowizją i ile Ty na tym zarobisz. W pierwszym przypadku prowadząc tak firmę szybko byś zbankrutował, w drugi wiesz kto jest najlepszy, kto jest najgorszy, możesz zwolnić osobę która notorycznie nie wyrabia planu, zatrudnić w jej miejsce kolejną itd. Jest to gotowa strategia na sukces jako manager w sprzedaży. Nie dziękujcie.

Słowem końcowym, planuj. Planuj i operacjonalizuj. Zapisz plan i wykonuj to co w nim napisałeś. To trochę tak jak lista zakupów. Najpierw mleko, później chleb itd. Najpierw wstaję, jadę na siłownię, później do pracy, wysyłam email, sprawdzam raport itd. Nie myślisz czy się chce, po prostu przechodzisz przez liczbę zadań. Będziesz podążać bez względu na poziomy motywacji. Taka jest różnica między profesjonalistami i amatorami. Profesjonaliści ustalają harmonogram i trzymają się go. Amatorzy czekają, aż poczują się zainspirowani lub zmotywowani. U mnie, moich znajomych i klientów zawsze to działa.

Jak się zmotywować nawet, gdy się nie chce

Chcesz poznać sekret motywacji? Buduj nawyki. Nawyki buduje się poprzez świadome powtarzanie, tak długo aż nie wytworzą się nowe ścieżki pomiędzy neuronami. W sytuacji kiedy mózg już coś zna i zbudował z tego nawyk, odpala sekwencję z automatu i spala mniej kalorii. Nawyki powstały w drodze ewolucji aby oszczędzać energię. Wiele źródeł podaje, że wykształcenie nawyku zajmuje 21 dni. Niestety jest to błędnie przyjęte i zakorzenione stwierdzenie, które tak jak wiele terminów z dziedziny rozwoju osobistego bazuje na dosyć starej literaturze. Najnowsze badania dają znacznie inne ramy czasowe i niemożliwe jest określenie precyzyjnie okresu czasu z powodu zbyt dużej liczby czynników. Stwórz rytuał i pewną sekwencję.
Jeśli coś będzie leciało w kierunku twojej twarzy to automatycznie zamkniesz oczy. To jest Twój nawyk. Bodziec, po którym następuje reakcja. Czy wiesz, że poprzez kotwiczenie (eksperyment Pawłowa, wcześniej wspomniany system bodziec-reakcja) możesz tworzyć sekwencję? Rano dzwoni budzik (bodziec), Ty zrywasz się szybko z łóżka (reakcja). To można wyćwiczyć. Tak samo jak można wyćwiczyć dyscyplinę.

Prosta czynności, wykonywane w ten sam sposób, przyzwyczajają. Tworzą powtarzalność, łatwość wykonania.

Praca najlepszych nie jest zależna od motywacji czy inspiracji, ale raczej jest zgodna z wzorcem i rutyną.

Oto kilka dodatkowych, do już wcześniej wspomnianych, przykładów zastosowania rytuału, nawyku i rutyny:

Ćwicz więcej: korzystaj z tej samej procedury rozgrzewki, stałej pory ćwiczeń i określonego systemu treningowego.

Lepszy sen: przed snem wykonaj rytuał wyciszenia. Możesz o nim przeczytać w wielu źródła online. Mianowicie polega na tym, aby wyeliminować niebieskie światło (emitowane przez telefony i laptopy- wiele z nich posiada już filtr światła niebieskiego, który nie zaburza wydzielania melatoniny), zrezygnowania z oglądania i słuchania emocjonujących nagrań i odpowiedni odstęp czasu pomiędzy ostatnim posiłkiem.

Rytuał, nawyk czy rutyna polegają na tym, że zapewniają bezmyślny sposób inicjowania zachowania, na czym nam oczywiście zależy. Ułatwia to rozpoczynanie działania, eliminuje potrzebę podjęcia decyzji (co zrobić najpierw, kiedy, jak itp.). Chcesz stworzyć zachowanie łatwe i automatyczne.

Wysoki poziom motywacji i chęci do działania wynika również z Twojego stanu fizycznego, czyli to co robisz ze swoim ciałem. Jeśli poruszasz się i jesteś zaangażowany, wtedy znacznie bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się pobudzony. Brak motywacji psychicznej często wiąże się z brakiem ruchu fizycznego. Pomyśl jak się czujesz, gdy długo siedzisz w jednej pozycji.

Prosty plan jak sprawić, by motywacja stała się nawykiem

Poniżej plan, który możesz traktować zawsze jako ściągawkę by utrwalić zachowania i stworzyć z nich nawyk:
 1. Stwórz poszczególne kroki, aby były tak łatwe, że nie możesz zrezygnować. Na przykład moja rutyna rano wygląda tak: słyszę budzik, wstaję, idę do kuchni, piję ciepła wodę i kawę, ubieram się i wychodzę z domu na trening… Wszystko jest odpowiednio ułożone. Te zadania są tak łatwe, że nie mogę im odmówić.
 2. Projektując składowe nawyku, miej przed oczami cel końcowy. Ważne jest żeby zacząć się ruszać.
 3. Konsekwencja. Wykonuj zawsze wszystko w ten sam sposób. Mózg to proste narzędzie do programowania. Powtarzając rutynę określoną ilość razy, sprawisz że wprowadzi Cię w oczekiwany stan.


Ciągłość motywacji. Jak z doraźnej formuły stworzyć metodę stałą

Na tym etapie wiesz już jak zacząć, jak wytworzyć motywację i czerpać z niej korzyści. Za chwilę dowiesz się jak utrzymać motywację przez długi okres.

Bardzo ważnym uzupełnieniem do Twoich mini etapów jest stopień trudności. Zadania nie mogą być ani za trudne, ani za łatwe. Gdybyś miał zagrać w piłkę z najlepszym graczem na świecie, to szybko byś się znudził i stracił chęć do dalszej gry, czytaj motywację. Jeśli natomiast miałbyś zagrać z przedszkolakiem, to zadanie byłoby zbyt łatwe. Kiedy jednak zagrasz z kimś o zbliżonych umiejętnościach do Twoich i masz szansę wygrać, jeśli się odpowiednio skupisz to taki typ zadania okaże się najbardziej optymalnym w dłuższej perspektywie czasu. Każdy z nas lubi wyzwania, które są możliwe. Zapamiętaj więc, aby odpowiednio skalować poziom trudności. W innym przypadku znudzisz się lub zniechęcisz.

Jak osiągnąć maksymalny poziom motywacji

Musisz wejść w stan psychiczny, którego doświadczasz, kiedy jesteś tak skoncentrowany na wykonywanym zadaniu, że reszta świata zanika. Jest to tzw. stan Flow Wspominałem o tym już w artykule:

Priming, torowanie i stan flow

Pod wieloma względami możemy opisać stan flow jako twój stan szczytowej motywacji. Polega na odpowiednim wejściu w przedział fal mózgowych. Wyróżniamy 5 typów fal mózgowych:
 1. fale Gamma (40 - 100 Hz)
 2. fale Beta (12 – 40 Hz)
 3. fale Alpha (8 – 12 Hz)
 4. fale Theta (4 – 8 Hz)
 5. fale Delta (0 – 4 Hz)
Kluczowa jest tu praca (jak już zostało wspomniane wcześniej) nad wyzwaniami o optymalnej trudności. Dodatkowo składową jest mierzenie obecnego progresu, tak abyś wiedział gdzie teraz jesteś. Mówiąc dokładniej, stawienie czoła optymalnemu wyzwaniu i otrzymywanie natychmiastowej informacji zwrotnej na temat postępów, jakie podejmujesz w kierunku tego wyzwania, to dwa z najważniejszych elementów motywacji i stanu flow.

Co robić, gdy motywacja zanika

Zacznij kwestionować swoje przekonania. Jeśli umysł podsyła Ci jaką toksyczną myśl, zacznij zadawać odpowiednie pytania. Posłużyć się możesz meta modelem. Więcej w artykule NLP i metamodel

Wnioski końcoweMotywację, tak jak każdą inna rzecz na świecie robi się w określony sposób. Plan, który Ci podałem w tym artykule powinien Ci służyć jako doskonałe wytyczne do dalszej pracy. Mam nadzieję, że ten przewodnik na temat motywacji będzie czymś do czego będziesz zawsze wracał kiedy napotkasz trudności. Jeśli szukasz więcej pomysłów jak polepszyć swoje życie, czytaj resztę cennych artykułów na tym blogu.

Do następnego razu RS
Czy już wiesz, że wzbogaciliśmy ofertę?