Jak się szybko uczyć za pomocą techniki Feynman’a

Model 5 sił Portera
Model 5 sił Portera
Listopad 13, 2017
Prokrastynacja czy lenistwo ?
Prokrastynacja. Co to, dlaczego i po co?
Listopad 14, 2017
Pokaż wszystkie

Jak się szybko uczyć za pomocą techniki Feynman’a

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

Szybka nauka i technika Feynmana
Używając techniki Feynmana uczysz się, nauczając innych „w prosty sposób”, abyś mógł szybko zlokalizować braki w swojej wiedzy. Po przejściu przez 4 kroki tej techniki możesz głębiej zrozumieć pojęcia i definicje, a także lepiej je zapamiętać.

Dlaczego technika Feynmana pozwala uczyć się szybciej?Technika Feynmana jest modelem, który został zapoczątkowany przez fizyka Noblistę, Richard’a Feynman’a (pracował i obecny był podczas testu pierwszej bomby jądrowej w lipcu 1945 roku). Znany powszechnie jako osoba potrafiąca wytłumaczyć nawet złożone koncepcje (fizyka kwantowa) w prosty sposób, praktycznie każdemu. W książce "Zaginiony wykład Feynmana: ruch planet wokół Słońca" David Goodstein pisze, że Feynman szczycił się umiejętnością wyjaśnienia najbardziej złożonych idei w najprostszy sposób.

Spójrzmy na wszystkie cztery kroki:
 1. Wybierz temat, który chcesz zrozumieć i zacznij go studiować. Mianowicie zapisuj wszystko, co o nim wiesz i dodawaj kolejne informacje do swojego notatnika za każdym razem, gdy dowiesz się czegoś nowego.
 2. Udawaj, że uczysz swój temat w klasie. Tak jakby słuchacz miał 5 lat. Upewnij się, że potrafisz wyjaśnić go w prosty sposób. Nie możesz używać słów takich jak: wysublimowany, specjalistyczny itp.
 3. Wróć do książek, kiedy czegoś zapomnisz. To, że mamy luki w wiedzy jest czymś normalnym i dosięga każdego. Powracaj do obszarów problematycznych, aż do pełnego wyjaśnienia tematu.
 4. Ciągle upraszczaj i wykorzystuj analogie. Powtórz ten proces, upraszczając język i łącząc fakty z analogiami, aby wzmocnić swoje zrozumienie.


 5. Na myśl nasuwa mi się tutaj cytat Alberta Einsteina:
  “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”

  Nie chodzi o używanie mądrych i skomplikowanych słów. Najważniejsze jest zrozumienie tematu, bo tylko dzięki temu wiedza teoretyczna stanie się praktyką. Czyli, jeśli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć w prosty sposób, to znaczy że tego nie rozumiesz.

  Technika Feynmana jest idealna do nauki nowego konceptu, lepszego zrozumienia, zapamiętywania lub nauki do sprawdzianu. Pomyśl już teraz, o ile łatwiej będzie Ci przyswoić nową wiedzę, gdy już znasz metodę, której używał wybitny noblista i fizyk jądrowy.

  Do następnego razu RS


  PS.
  Koniecznie odwiedź nasz SKLEP